Towarzystwo Internistów Polskich
 
Wstęp

W Unii Europejskiej toczy się w ostatnich latach dyskusja zmierzająca do stworzenia na poziomie ogólnoeuropejskim odrębnej nadspecjalizacji ("particular competence") obejmującej intensywną terapię, która byłaby dostępna dla specjalistów różnych dziedzin podstawowych medycyny. Takie rozwiązania funkcjonują już obecnie w 16 krajach Unii. Inicjatywie tej na poziomie europejskim przewodzi Multidisciplinary Joint Commission for Intensive Care Medicine (MJCICM) wyłonionej przez Europejską Unię Lekarzy Specjalistów (European Union of Medical Specjalists; UEMS) we współpracy z Europejskim Towarzystwem Intensywnej Terapii (European Society of Intensive Care Medicine; ESICM) i The CoBaTrICE Collaboration.

Aktualnie w Polsce stanowiska intensywnej terapii stanowią około 1,5% wszystkich łóżek szpitalnych, podczas gdy w Unii Europejskiej postuluje się, aby takie łóżka stanowiły 6% zasobów szpitalnych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, obok oczywistych niedoborów ekonomicznych, jest brak odpowiedniej liczby specjalistów.

Dlatego Towarzystwo Internistów Polskich wystąpiło z inicjatywą stworzenia w Polsce nadspecjalizacji w zakresie intensywnej terapii, dostępnej dla specjalistów szeregu podstawowych dziedzin medycyny. Na poziomie tworzenia nowoczesnego programu i realizacji szkolenia zapewni to wielodyscyplinarne podejście do współczesnych zagadnień intensywnej terapii, a w efekcie będzie sprzyjać stworzeniu szerokiej bazy lekarzy specjalistów, którzy będą w stanie zapewnić właściwą opiekę wzrastającej liczbie chorych leczonych w warunkach oddziałów intensywnej terapii.

Mamy nadzieję, że propozycja ta spotka się ze zrozumieniem i przychylnym przyjęciem przez środowisko lekarskie.

Prof. dr hab. med. Jacek Musiał
Prezes Towarzystwa Internistów Polskich

Komentarze

  • Juanas
   2012-09-30 05:59:58
   So true. Hosnety and everything recognized.
  • anestezjolog z dośc długim stażem
   2011-08-16 08:11:05
   Anestezjologów brakuje w naszym kraju dużo i to przede wszystkim do znieczuleń pacjentów - "pasjonatów" intensywnej terapii jest NAPRAWDE na lekarstwo - 95% traktuje to jako "produkt dodany" do specjalizacji - jest to naprawde ciężki kawałek chleba praca na IT. Zastanawia mnie ilu bedzie chętnych specjalistów dziedzin podstawowych by robić tę nadspecjalizację przez 3 lata! zostawiając dotychczasowy oddział interny, chirurgii itd...bo jesli sobie wszyscy wyobrazaja ze staz specjalizacyjny "machnie" sie po łebkach wpadajac na oddział IT na 2-3 godz bo potem" panie drze ja muszę wrócić na oddział, do przychodni itd" to gratuluje podejścia i wielodysyplinarności w tym podejściu - bo niestety tak wyglada u nas 99% staży specjalizacyjnych dla róznych specjalności. I po drugie - zgadazam sie z refleksją wyżej: czy obecnie anestezjolodzy po uzyskaniu specjalizacji nie zapewniaja należytej opieki w OIT?...z poważaniem!
  • Egon
   2011-08-15 15:31:46
   A które to OIT są niewykorzystane z powodu niewystarczającej liczby specjalistów? Dorobimy specjalistów, to szpitale wybudują nowe OITy a NFZ zacznie im lepiej płacić? Myli Pan chyba przyczynę ze skutkiem. Czy należy rozumieć, że obecne szkolenie nie zapewnia wielodyscyplinarnego podejścia, a anestezjolodzy nie zapewniają właściwej opieki chorym w OIT? "Zwykła polska internistko" - jeżeli intubacja jest jedynym sposobem udrożnienia dróg oddechowych, o jakim słyszałaś, a po ukończeniu studiów i rozpoczęciu samodzielnego dyżurowania nie znałaś standardów resuscytacji - nie miej pretensji do prof. Szczeklika, przeczytaj jego książkę ( tą małą, pierwszy rozdział ).
  • Rezydent
   2011-07-25 10:24:43
   @zwykła polska internistka: a czy to wina Prof. Szczeklika, że nie nauczyła się Pani tego na stażu podyplomowym, lub w trakcie specjalizacji? Chyba nie bardzo... Jeszcze na stażu nauczyłem się intubacji w stopniu pozwalającym na wykonanie tej procedury u 3/4 pacjentów, a jeśli chodzi o wytyczne resuscytacji, to na Pani ciąży obowiązek samoszkolenia, zwłaszcza w tak ważnej sprawie, jak RKO. Są kursy ERC (weekendowe i tygodniowe), można się zapisać i uporządkować sobie co nie co... pozdrawiam, Rezydent
  • zwykła polska internistka
   2011-03-19 18:17:07
   Niedługo będzie otworzona klinika Budzik w Międzylesiu, która została zbudowana przez fundację Ewy Błaszczyk, kobiety której pękło z bólu serce po stracie córki. Tak się zastanwiam Panie prof. Szczeklik dlaczego nie potrafiłam zaintubować chorego zanim przyjdzie anestezjolog, mimo że musiałam pełnić samodzielne dyżury na kardiologii , dlaczego nie znałam standardów resucytacji, chociaż odbywałam 3 miesieczne staże na anestezjologi ??? Mam do Pana ogromny żal za to jaką specjalizację Pan mi zafundował (gdy robiłam specjalizację z interny Pan był konsultanten krajowym).
  • Lekarz z Warszawy
   2011-01-14 20:03:10
   Bardzo żałosne są te rozważania, szczególnie cały drugi akapit. Czy ta "niezwykła" inicjatywa TIPu jest podyktowana niepotrzebną śmiercią żony jednego z warszawskich profesorów w lutym 2010, który pracował w ONZ ? Czyżby ktoś się przestraszył ???? Niemożliwe.... Ja też podobnie jak koleżanka, która się wpisała powyżej w maju opuszczam Polskę.
  • wrazliwa osoby, ktora opuscila swoj wlasny kraj.
   2011-01-12 20:53:05
   Szanowny Panie profesorze, to wstyd, ze dopiero teraz jest taka inicjatywa. Wstydzcie sie profesorowie!!!!! Jaka odpowiedzialnosc ponosicie za to, ze ginie niepotrzebnie tylu ludzi, na jakie stresy narazacie lekarzy internistow, ktorzy nie sa odpowiednio szkoleni ???? Kraj ZWYRODNIALCOW !!!!!!!!!! PS Przepraszam, za brak polskich znakow, pracuje zagranica i juz prawdopodobnie nigdy do Polski nie wroce. Mam nadzieje , ze swietnie zastapili mnie lekarze z Ukrainy, Mongoli, Gruzji, itd. Ciesze sie, ze nie musze uczestniczyc w tym zwyrodnialstwie w Polsce.
  • Lukasz Kiljanek
   2010-03-24 22:43:52
   Tak jest w USA, a w USA zle nie jest... Mozna tu po medycynie zrobic Critical Care albo polaczenie Critical Care i Pulmonology. Druga droga do intensywnej terapii prowadzi przez Anestezjologie i tzw podspecjalizacje Intensivist.